VI Europejska Wystawa gołębi Gdański wysokolotny Gdańsk-2016

W dniach 10-11 XI. 2016 roku w nowoczesnej hali Centrum Wystawienniczo-Kongresowe AMBEREXPO w Gdańsku-Letnicy przy ul. Żaglowej 11 (koło stadionu „PGE ARENA GDAŃSK odbyła się VI Europejska Wystawa Gołębi Rasy Gdański Wysokolotny , która została zorganizowana Trójmiejski Związek Hodowców Gołębi Rasowych, Drobiu, Ptaków Ozdobnych, Królików i Drobnych Zwierząt oraz Pomorski Klub Hodowców Sokoła Gdańskiego.

 

W rasie Gdański Wysokolotny –Sokół Gdańśki występuje 37 odmian barwnych co oznacza ,że możemy postawić obok siebie 37 sztuk gołębi i każdy z nich będzie miał inną barwę lub rysunek w innej barwie . Mnogość odmian barwnych sprawia ,że jest ona bardzo atrakcyjna dla hodowców i zwiedzających zarazem jednak jest również trudna w hodowli zwłaszcza gdy chcemy wyhodować gołębie w jednolitej czystej barwie.

 

W wystawę tą zgłoszonych zostało 577 sztuk Gdańskich przez 40 hodowców z kraju i zagranicy, które prezentowały się znakomicie. Zgodnie z regulaminem rozegranych zostało kilka konkursów i przyznano kilka tytułów w poszczególnych odmianach barwnych .

 

Najważniejszy tytuł w tak licznej stawce gołębi -Tytuł Championa Europy VI Europejskiej Wystawy zdobyła Szymelka z hodowli Czesława Walczaka z ZKHGGW ze Szczecina, która oceniona została na 96 pkt.

 

Na wystawie tej najliczniej zaprezentowaną odmianą barwną były gołębie jednobarwne w kolorze białym w ilości 128 szt . Wymogiem regulaminowym było zgłoszenie minimum 9 szt. gołębi zarówno młodych jak i starych. Swoje gołębie do tego konkursu zgłosili Bogdan Miśkurka , Otto Gerald, Każmierczak Zenon, Huttman Lothar, Budzyński Jan, Dybiona Manfred, Meler Henryk, Zacharczuk Marian, Bujak Andrzej, Nerowski Łukasz oraz Carstens Horst.

 

Tytuł Mistrza Europy zdobył kolega Huttman Lothar z kolekcją ocenioną na 378 pkt. a jego gołąb został Zwycięzcą w rasie i oceniony został na 96 pkt. Dodatkowo ten biały samiec został wybrany III najładniejszym gołębiem całej wystawy.

 • I vice Mistrzem Europy w kolorze białym został kolega Meler Henryk z PKHSG z kolekcją ocenioną na 375 pkt
 • II vice Mistrzem Europy został kolega Każmierczak Zenon z ZKHGGW z kolekcją ocenioną n 374 pkt oraz najwyżej ocenionym gołębiem na 95 pkt , który dodatkowo został Wyróżniony w rasie.

 

Kolejną odmianą barwną były gołębie jednobarwne w kolorze czarnym zaprezentowane w ilości 110 szt przez następujących hodowców: Jaszke Mariusz, Steidl Roland, Olszewski Adam , Otto Gerald, Labuda Alfons,Racki Jacek, Bielawski Ryszard, Budzyński Jan, Crstens Horst oraz Pettschaft Roland.

 

Tytuł Mistrza Europy zdobył kolega Otto Gerald z kolekcją ocenioną na 380 pkt.

 • I vice Mistrzem Europy został kolega Steidl Roland z kolekcją ocenioną na 379 pkt a jego gołąb został Zwycięzcą w rasie zdobywając 96 pkt. Dodatkowo gołąb ten został wybrany jako II najładniejszy gołąb całej wystawy i był to młody samiec.
 • II vice Mistrzem Europy został kolega Budzyński Jan z kolekcją ocenioną na 378 pkt. z ZKHGGW

 

Dodatkowo tytuł Zwycięzcy w rasie przyznany został młodej samicy z hodowli Alfonsa Labudy z PKHSG

 

Kolejną grupą są gołębie w rysunku czyli jasne mazry , który to rysunek występują tylko w rasie Gdański wysokolotny. Jasne mazry zostały zaprezentowane w kolorach czerwonym , niebieskim i czarnym w ilości 62 sztuki przez następujących hodowców:Jaszke Mariusz, Truhn Peter, Olszewski Adam, Styczyński Piotr, Elze Peter, Wilamowski Andrzej, Walczak Czesław, SchotT Wilfried, Zacharczuk Marian, Bujak Andrzej, Lange Detlef,

 

Mistrzem Europy w tej odmianie został koleg Andrzej Bujak z kolekcją ocenioną na 375 pkt. z PKHSG . Dodatkowo jego samiec został Wyróżniony w rasie zdobywając 95 pkt.

 • I vice Mistrzem Europy został kolega Czesław Walczak z ZKHGGW z kolekcją ocenioną na 374 pkt. oraz Zwycięzcą w rasie samicą ocenioną na 95 pkt.
 • II vice Mistrzem Europy został kolega Andrzej Wilamowski z kolekcją ocenioną na 373 pkt. a gołąb z jego hodowli dodatkowo zdobył tytuł Wyróżnionego w rasie z ocenionego na 94 pkt.

 

Czwartą najbardziej liczną grupą na Europejskiej wystawie były gołębie jednobarwne w kolorze żółtym , które zaprezentowane zostały w ilości 59 szt. Przez następujących hodowców: Rogowski Ireneusz, Lasecki Piotr, Racki Jacek, Strzelkowski Tomasz, Zadęcki Marcin , Szczotka Edward, Formela Zygmund.

 

Mistrzem Europy w tej odmianie został Ireneusz Rogowski z ZKHGGW z kolekcją ocenioną na 376 pkt. orz Zwycięzcą w rasie ocenionym na 95 pkt.

 • I vice Mistrzem Europy został Marcin Zadęcki z ZKHGGW z kolekcją ocenioną na 373 pkt.
 • II vice Mistrzem Europy został Piotr Lasecki z ZKHGGW z kolekcją ocenioną na 373 pkt.

 

Piątą grupę zaprezentowaną w ilości stanowiły gołębie w rysunku w odmianie barwnej sroka. Gołębie te zostały zaprezentowane w kolorach czarnym , niebieskim , żółtym i czerwonym w ilości 37 sztuk. Swój dorobek hodowlany zaprezentowali : Kostack Joachim , Stenzel Tomasz, Wróbel Sławomir, Kowalczys Jan Jędrzej, Trunh Peter

 

Mistrzem Europy został kolega Sławomir Wróbel z PKHSG z kolekcją ocenioną na 378 pkt. a gołąb z jego hodowli został Zwycięzcom w rasie z oceną 95 pkt.

 • I vice Mistrzem Europy został Joachim Kostack z kolekcją ocenioną na 377 pkt.
 • II vice Mistrzem Europy Został Tomasz Stenzel z PKHSG z kolekcją ocenioną na 376 pkt.

 

Kolejną grupą gołębi były gołębie z grupy pasiatych w odmianie barwnej płowe , które zaprezentowane zostały w kolorach żółtopłowym , czerwono płowym orz niebiesko płowym w ilości 35 szt. Gołębie te zostały zaprezentowane przez następujących hodowców : Lasecki Piotr, Strzelkowski Tomasz, Zadęcki Marcin, Kowalczys Jędrzej Jan, Andrzejczak Dariusz, Stenzel Tomasz.

 

Mistrzem Europy w został Lasecki Piotr z ZKHGGW z kolekcją ocenioną na 371 pkt. a jego żółtopłowa samica oceniona została na 94 pkt.

 • I vice Mistrzem Europy został Kowalczys Jędrzej z PKHSG z kolekcją ocenioną na 369 pkt. a jego czerwono płowy samiec oceniony n 94 pkt. został Zwycięzcą w rasie.
 • II vice Mistrzem Europy został Marcin Zadęcki z ZKHGGW z kolekcją ocienioną na 366 pkt.

 

Siódmą grupą w której rozegrany został konkurs były gołębie w rysunku czyli szymle w kolorze niebieskim i czerwonym, wystawione w ilości 34 sztuk przez następujących hodowców: Bujak Andrzej, Wilamowski Andrzej , Miśkurka Bogdan, Schott Wilfried, Trunh Peter, Huttman Lothar,

 

Mistrzem Europy został kolega Czesław Walczak z ZKHGGW z kolekcją ocenioną na 374 pkt. a szymelka z tej kolekcji została Championem Europy ocenioną na 96 pkt.

 • I vice Mistrzem Europy został kolega Andrzej Wilamowski z ZKHGGW z kolekcją ocenioną na 372 pkt.
 • II vice Mistrzem Europy został kolega Andrzej Bujak z PKHSG z kolekcją ocenioną na 370 pkt. a jego szymel został dodatkowo Wyróżniony w rasie.

 

Kolejna grupa to gołębie jednobarwne w kolorze czerwonym zaprezentowane w ilości 30 szt. przez następujących hodowców: Labuda Alfons, Dischereit Klaus Diter, Rogowski Ireneusz, Formela Zygmund.

 

Mistrzem Europy został kolega Ireneusz Rogowski z ZKHGGW z kolekcją ocenioną na 374 pkt.

 • I vice Mistrzem Europy został Formela Zygmund z PKHSG z kolekcją ocenioną na 372 pkt.
 • II vice Mistrzem Europy został Labuda Alfons z PKHSG z kolekcją ocenioną na 370 pkt. a dodatkowo jego czerwony samiec został Zwycięzcą w rasie.

 

Dziewiątą grupą gołębi w , której rozegrany został konkurs były gdańskie w rysunku w odmianie barwnej Tiger w kolorach żółty, czerwony i czarny. W grupie tej swoje gołębie w ilości 24 sztuk zaprezentowali następujący hodowcy: Marcin Zadęcki, Słąwomir Wróbel, Bartosz Słabowski, Piotr Lasecki.

 

Mistrzem Europy został Bartosz Słabowski z ZKHGGW z kolekcją ocenioną na 375 pkt.

 • I vice Mistrzem Europy został kolega Marcin Zadęcki z ZKHGGW z kolekcją ocenioną na 373 pkt.
 • II vice Mistrzem Europy został kolega Sławomir Wróbel z PKHSG z kolekcją ocenioną na 373 pkt.

 

Kolejną grupą były gołębie w rysunku w odmianie ciemny mazer zaprezentowane w ilości 15 sztuk przez następujących hodowców: Marchau Lutz, Kostack Joachim, Andrzejczk Dariusz.

 

Mistrzem Europy w tej grupie został kolega Marchau Lutz z kolekcją ocenioną na 375 pkt. a dodatkowo jego samiec z oceną 95 pkt. został Zwycięzcą w rasie co zdecydowało również o zdobyciu tytułu Mistrzowskiego.

 • I vice Mistrzem Europy został kolega Dariusz Andrzejczak z ZKHGGW z kolekcją ocenioną również na 375 pkt.
 • II vice Mistrzem Europy został kolega Joachim Kostack z kolekcją ocenioną na 374 pkt.

 

Jedenastą i ostatnią grupą , w której rozegrany został konkurs były gdańskie w rysunku odmiana barwna szek w kolorch czerwonym i czarnym.Gołębie te w ilości 15 sztuk zaprezentowane zostały przez następujących hodowców: Szulikowski Jacek, Łuksz Nerowski, Elze Peter.

 

Mistrzem Europy został kolega Elze Peter z kolekcją ocenioną na 373 pkt a jego samiec został Wyróżniony w rasie i oceniony n 95 pkt.

 • I vice Mistrzem Europy został kolega Łukasz Nerowski z PKHSG z kolekcją ocenioną na 371 pkt
 • II vice Mistrzem Europy został kolega Jacek Szulikowski z ZKHGGW z kolekcją ocenioną na 370 pkt.

 

Ponadto swój dorobek hodowlany zaprezentowali koledzy Ryszard Bielawski w kolorze niebieskim z PKHSG a jego najwyżej oceniony gołąb zdobył 95 pkt i został Wyróżniony w Rasie, kolega Jacek Szulikowski z ZKHGGW zaprezentował czerwone i żółte bunty z których najwyżej oceniony zdobył 95 pkt,

 

W klasie otwartej natomiast Arlekiny zaprezentował kolega Sławomir Wróbel z PKHSG

 

Pond to rozegrany został konkurs o miano najlepszego Klubu Europejskiego Hodowców Gdańskich Wysokolotnych wg następujących kryteriów.

 • Champion Europy 7 pkt.
 • Mistrz Europy 10 pkt.
 • I vice Mistrz Europy 5 pkt.
 • II vice Mistrz Europy 3 pkt.

 

I tak bezsprzecznie I miejsce zajął Zachodniopomorski Klub Hodowców Gołębi Gdańskich Wysokolotnych ze Szczecina zdobywając 100 pkt

II miejsce zajęły Zjednoczone Kluby Niemieckie zdobywając 53 pkt i dosłownie o włos wyprzedzając PKHSG

III miejsce zajął Pomorski Klub Hodowców Sokoła Gdańskiego , który zdobył 52 pkt.

 

Resumując na VI Europejskiej wystawie zaprezentowano 13 odmian barwnych w różnych kolorach dzięki czemu mogliśmy podziwiać 24 rodzaje gdańskich w niepowtarzalnych barwach z 37 występujących we wzorcu .Jednak aby być precyzyjnym na wystawie wystąpiły dwa kolory srok , które nie występują we wzorcu a mianowicie sroki w kolorze żółtym i czerwonym nad których rejestracją należałoby się zastanowić.

 

Niepokojący jest tylko jeden fakt ,że niestety w dalszym ciągu Gdańskie w trudnych odmianach barwnych są prezentowane w małej ilości a i ocena sędziowska nie zachęca do ich dalszej hodowli pomimo ,że niektóre z gołębi trudnych odmian nie odbiegają już pokrojem od gołębi jednobarwnych czy jasnych mazrów i Szymli , których w hodowlach jest najwięcej. Obawiam się ,że niektóre odmiany barwne , które już dziś są w opozycji do gołębi jednobarwnych znikną całkowicie co jest przykre zwłaszcza w czasach gdy walczymy o to by zachować ginące rasy.

 

Bez wątpienia jednak było to wielkie święto hodowców a koledzy z Zachodu byli pod ogromnym wrażeniem wystawy zorganizowanej w Gdańsku. W tym miejscu chciałbym bardzo podziękować głównie Andrzejowi Bujakowi , Ryszardowi Bielawskiemu , Tomkowi Strzelkowskiemu którzy wzięli na swoje barki w mojej ocenie cały trud zorganizowania tej wystawy oraz Alfonsowi Labudzie ,który ich wspierał swoją obecnością oraz wszystkim osobom , które im pomagały Łukaszowi , Zbyszkowi i wielu innym , którzy zajmowali się przyjęciem i opieką nad gołębiami , wprowadzali wyniki do katalogu i czuwali nad prawidłowym przebiegiem wystawy.

 

Marcin Zadęcki

 

FacebookTab