Wystawa Renice 2018

Drodzy koledzy i koleżanki z przyjemnością ogłaszamy, że dniach 6-7 października 2018 w Renicach organizujemy kolejną wystawę klubową. Z tej okazji chcielibyśmy zaprosić wszystkich członków naszego klubu jak również kolegów z Klubów Niemieckich oraz miłośników tej rasy na spotkanie które odbędzie się w dniach 6-7 październik Renicach. W czasie naszego spotkania zorganizowany zostanie przegląd gołębi młodych w jak również Klubowa Wystawa ZKHGGW na zasadach klubowych czyli z udziałem gołębi starych , w której udział wezmą również gołębie kolegów z Niemiec. Wiąże się z tym duża stawka Gdańskich w licznych odmianach barwnych ( w zeszłym roku zaprezentowanych zostało ponad 200 sztuk Gdańskich czyli więcej niż na jakiejkolwiek wystawie krajowej). Ponadto rozdane zostaną nagrody z wystawy klubowej która odbyła się w zeszłym roku przy obchodach XV lecia powstania klubu. Piszemy o tym wcześniej aby każdy mógł sobie zarezerwować czas i zdecydował czy chce przyjechać na jeden dzień czy na dwa. W ramach naszego spotkania odbędzie się zebranie klubowe, szkolenie w rasie , przegląd gołębi młodych oraz wystawa klubowa w 3 kategoriach. Przygotowany zostanie katalog z wystawy jak również nie tuzinkowe atrakcyjne nagrody. Wieczorem natomiast odbędzie się wieczór hodowcy. Na naszym zebraniu omówimy udział naszego klubu w Europejskiej Wystawie w Danii, ustalimy nasz udział w kolejnych wystawach krajowych . Będzie dużo ładnych gołębi i sympatyczna koleżeńska atmosfera. Rezerwujcie sobie czas już dziś.

XV lecie Zachodniopomorskiego Klubu Hodowców Gołębi Gdański Wysokolotny w Renicach

XV lecie  Zachodniopomorskiego Klubu Hodowców Gołębi Gdański Wysokolotny  w Renicach 
 

W dniach 9-10 września 2017 r. w Renicach  odbył się Przegląd Gołębi Młodych Klubu Hodowców Gołębi Rasy Niemiecki Wystawowy i Zachodniopomorskiego Klubu Hodowców Gołębi Gdański Wysokolotny, oraz odbyła się XX Klubowa wystawa ZKHGGW . Wydarzenia te zostały zorganizowane z okazji XV lecia ZKHGGW. 

Myślą przewodnią  naszego spotkania były jak zawsze gołębie jak również chęć uczczenia okrągłych urodzin naszego Klubu. Po raz kolejny dwa zaprzyjaźnione kluby spotkały się w jednym miejscu aby celebrować swe święto jakim jest możliwość spotkania się przyjaciół w towarzystwie przepięknych ptaków którym każdy  z nas hodowców poświęca nie zliczoną ilość czasu , uwagi  i energii podczas codziennych obowiązków hodowlanych , a  ten wyjątkowy dla wszystkich uczestników dzień  pozwolił zaprezentować najciekawsze sztuki wyhodowane w tym roku i na ich podstawie podnosić wiedzę w tematyce hodowanych ras. 

 

                    Decyzja o organizacji naszego spotkania zapadła już  w sierpniu po wspólnym przeglądzie w Zielonej Górze,  które było bardzo udane a współpraca pomiędzy naszymi klubami była wzorowa . Podczas wspólnych rozmów doszliśmy do wniosku ,że obydwie te rasy mają wiele wspólnego. Dowodem na to jest fakt ,że nasi koledzy z Niemiec krzyżują Gdańskie z Niemieckim wystawowym aby poprawić ich pokrój.  

Myślą przewodnią w dyskusjach inicjujących nasze przedsięwzięcie była integracja między klubowa prężnie działających i rozwijających się klubów takich jak nasze, po to aby wspólnymi siłami stworzyć wydarzenie dające nam hodowcą możliwość zaprezentowania swego tegorocznego dorobku hodowlanego i na podstawie tych właśnie egzemplarzy podnosić swą wiedzę , ucząc się odpowiedniej interpretacji wzorca rasy. Dwie odmienne rasy ujęte w odrębnych grupach, dwa różne kluby, różni ludzie ... no właśnie ludzie ... to właśnie dzięki tym ludziom , wspaniałym ludziom, pomimo pozornie wielu różnic nasze wspólne przedsięwzięcie mogło zakończyć się sukcesem bo przecież cel mamy dokładnie taki sam "idealny gołąb "  

 

Kierując się tymi odczuciami i bardzo dobrymi wspomnieniami z zeszłego roku w dniach 9-10 wrześni zorganizowaliśmy kolejną wspólną imprezę w Renicach w siedzibie naszego Klubu korzystając z gościnności naszego kolegi Andrzeja Dekierta. Nasi uczestnicy zaprezentowali blisko 400  gołębi w wielu odmianach barwnych.  

Koledzy z Klubu Niemieckiego Wystawowego wystawili ponad  200 sztuk gołębi.  

Klubowicze z klubu Gdańskiego Wysokolotnego wystawili blisko 200 sztuk gdańskich w wielu ciekawych i niespotykanych często odmianach barwnych takich jak np. żółty  bunt czy żółty szymel. 

 

Po umieszczeniu wszystkich egzemplarzy w klatkach uczestnicy spotkania udali się na śniadanie. O godz. 10-tej Prezesi , Czesław Walczak oraz Zbigniew Rajski dokonali uroczystego otwarcia naszego spotkania. Z okazji naszego święta koledzy z Klubu Niemieckiego Wystawowego wręczyli nam pamiątkową tablicę z okazji XV lecia naszego klubu po czym wyznaczeni przez kluby sędziowie przystąpili do szczegółowego omawiania przywiezionych przez nas gołębi.  

Niemieckie Wystawowe omawiali sędziowie  z Niemiec Richard Schmidt oraz Joachim Pforte . 

Gdańskie wysokolotne oceniał sędzia międzynarodowy Ireneusz Rogowski oraz Wojciech Dobrzyński wraz z asystententami Sebstaianem Grabowskim oraz Sławkiem Batkiewiczem 

 

Ponad to zostały przyznane nagrody specjalne , dla najlepszego Niemieckiego Wystawowego i Najlepszego Gdańskiego Wysokolotnego . Zdaniem członków poszczególnych Klubów  

 

Stawka Gdańskich liczyła blisko 200 szt. w różnych odmianach barwnych. Członkowie klubu Czesław Walczak, Marcin Zadęcki, Ireneusz Rogowski, Andrzej Polewacz, Sławomir Batkiewicz, Bronek Rubaszewski, , Jacek Racki, Bartosz Słabowski, Dariusz Andrzejczak , Jacek Szulikowski, Grzegorz Budzyński ,Dziewiętkowski Tomasz, Mirosław Kijanka,Sebastian Grabowski,Jan Matuszewicz zgłosili  Gdańskie w kolorach biały, żółty, czerwony , czarny, szymel, jasny mazer,ciemny mazer; tiger żółty, czerwony, czarny; czerwony żółty  bunt, sroka czarna, niebieskie , żółto płowe, czerwono płowe, szek czerwony i czarny. 

Tradycyjnie w tak dużej i mocnej stawce sędziowie mieli dużo pracy. Zgodnie z ustaleniami i z regulaminem naszego Klubu rywalizacja odbywała się na dwóch płaszczyznach.   

Ostatecznie zwycięzcą przeglądu gołębi młodych został szymel z hodowli Sebastiana Grabowskiego oceniony na 96 pkt. 

Zwycięzcami XX klubowej wystawy zostali Czesław Walczak ze Szczecina , Marcin Zadęcki z Warszawy oraz Jacek Szulikowski z Czaplinka . 

Ale po kolei. 

Puchar Dorobku zdobyły gołębie Czesława Walczaka i były to 4 gołębie stare i 2 gołębie młode w jednej odmianie barwnej  –jasny mazer  

Puchar Promocyjny dla hodowcy rzadkich odmian barwnych zdobyły gołębie Marcina Zadęckiego i były to 2 gołębie stare i 1 gołąb młody w jednej odmianie barwnej –Tiger  

Puchar Hodowcy natomiast zdobyły gołębie Jacka Szulikowskiego i były to 4 najwyżej ocenione gołębie młode w jednej odmianie barwnej –ciemny . 

 

Ponadto zostały przyznane dyplomy dla gołębi , które Zwyciężyły lub zostały Wyróżnione w swoich odmianach barwnych. 

Zwycięzcą w kolorze białym został gołąb z hodowli Sebastiana Grabowskiego oceniony na 96 pkt. 

Zwycięzcą w kolorze czarnym został gołąb z hodowli Jana Budzyńskiego oceniony na 95 pkt. 

Wyróżniony w kolorze czarnym natomiast pochodził z hodowli Jacka Rackiego 

oceniony na 95 pkt. 

Zwycięzcą w kolorze żółtym został gołąb z hodowli Marcin Zadęckiego oceniony na 95 pkt. 

Zwycięzcą w kolorze szymel został gołąb z hodowli Sebastiana Grabowskiego  oceniony na 96 pkt. 

Wyróżniony gołąb natomiast pochodził z hodowli Czesława Walczaka i również oceniony został na 96 pkt. 

Zwycięzcą w kolorze ciemny mazer został gołąb z hodowli Jacka Szulikowskiego oceniony na 96 pkt. 

Wyróżniony natomiast należał do Darka Andrzejczaka i został oceniony również na 96 pkt. 

Zwycięzcą w kolorze jasny mazer został gołąb z hodowli Czesława Walczaka podobnie jak i Wyróżniony i obydwa ocenione na 96 pkt. 

Zwycięzcą w kolorze sroka został gołąb Sławomira Batkiewicza oceniony 95 pkt. 

Wyróżniona sroka natomiast pochodziła z hodowli Bronka Rubaszewskiego oceniony na 94 pkt. 

Zwycięzca i Wyróżniony w kolorze bunt pochodził z hodowli Jacka Szulikowskiego  ocenione odpowiednio n 95 i 94 pkt. 

Zwycięzcą w kolorze Szek został gołąb z hodowli Jacka Szulikowskiego oceniony na 94 pkt. 

W grupie gołębi pasiatych Zwycięzcą został gołąb w kolorze niebieskim z hodowli Marcina Zadęckiego oceniony na 95 pkt. 

Wyróżniony natomiast został niebieski groch z hodowli Bartosza Słabowskiego oraz czerwono płowy z hodowli Darka Andrzejczaka obydwa ocenione na 94 pkt. 

W kolorze Tiger Zwycięzcą i wyróżnionym zostały gołębie z hodowli Marcina Zadęckiego ocenione odpowiednio na 95 i 94 pkt. 

 

Po ocenie eksponatów odbyło zebranie członków naszego klubu które poprowadził Czesław Walczak wraz Marcinem Zadęckim.  

Zebranie to rozpoczęło się od  uroczystego  wręczenia pucharów , dla zwycięzców XIX wystawy Klubowej która odbyła się w ramach Europejskiej Wystawy Gdańskiego Wysokolotnego ,która odbyła się w zeszłym roku w Gdańsku następnie zostały  rozdane dyplomy dla Zwycięzców i wyróżnionych wyłonionych podczas XX Wystawy Klubowej. 

Następnie odczytane zostały życzenia i pozdrowienia od Klubowiczów ,którzy z różnych powodów nie mogli uczestniczyć w naszym święcie jednak myślami byli z nami min, Marcina i Adama Olszewskich , Andrzeja Wilamowskiego Zenka Każmierczaka oraz Piotra Laseckiego. 

Po rozdaniu nagród omówiliśmy sprawy wewnątrz klubowe określiliśmy kierunki i cele na kolejny rok .Po zakończeniu zebrania wraz z kolegami z Klubu Niemieckiego Wystawowego  rozpoczęliśmy świętowanie od symbolicznego toastu za co najmniej kolejne 15 lat pomyślnego funkcjonowania naszego klubu. 

W szampańskich nastrojach   mogliśmy raczyć się pieczonym dzikiem w cieście chlebowym i wieloma innymi "dodatkami" dyskutując , wymieniając się własnymi doświadczeniami na wielu płaszczyznach i oczywiście snując plany na przyszłość  . 

      Śmiało możemy napisać , że świętowaliśmy sukces jaki odniosło nasze kolejne wspólne przedsięwzięcie, .Był to kolejny  sprawdzian dla obu naszych organizacji , który nieskromnie mówiąc zdaliśmy tym razem celująco, a tym samym pokazaliśmy wszystkim ,że MOŻNA i, że WARTO bo przecież wszyscy mamy jeden i ten sam cel jakim jest wyhodowanie gołębia najbliższego wzorcu, dlatego jeszcze raz powiemy warto łączyć siły aby móc się spotykać, szkolić, integrować być może zabrzmi to kolokwialnie ale  " w grupie siła " , a nasze Kluby są  tego doskonałym przykładem.  

Korzystając z okazji chcielibyśmy podziękować wszystkim którzy przyczynili się do powodzenia naszego projektu, Klubowiczom za  wysoką frekwencje, sędzią za ich pracę, kolegom z Klubu Niemieckiego Wystwowego za dużą frekwencję  i współudział w naszym święcie. Dziękujemy.                                                                                                                        
 
Z hodowlanym pozdrowieniem  

 Zarząd ZKHGGW 

 

 

15ste urodziny klubu

 W tym roku nasz klub obchodzi 15 urodziny i z tej okazji chcielibyśmy zaprosić wszystkich członków naszego klubu jak również kolegów z Klubu Hodowców Rasy Niemiecki Wystawowy oraz miłośników tych ras na spotkanie które odbędzie się w dniach 9-10 września w siedzibie klubu tj.miejscowości Renicach (droga W-119 Szczecin- Gorzów, dawna K-3). W czasie naszego spotkania zorganizowany zostanie przegląd gołębi mlodych w obydwu rasach jak również Klubowa Wystawa ZKHGGW na zasadach klubowych czyli z udziałem gołębi starych. Wiąże się z tym duża stawka Gdańskich w licznych odmianach barwnych. Ponadto rozdane zostaną nagrody z wysawy klubowej ktora odbyła się w ramach Europejskiej Wystawy, ktora miała miejsce w Gdańsku. Piszemy o tym wcześniej aby kazdy mógł sobie zarezerwować czas i zdecydował czy chce przyjechać na jeden dzień czy na dwa. W ramach naszego spotkania odbędą się dwa zebrania klubowe oraz trzy konkursy w dwóch rasach. Wieczorem natomiast odbędzie się wieczór hodowcy. Na naszym zebraniu omówimy udział naszego klubu w Europejskiej Wystawie, ustalimy nasz udział w kolejnych wystawach krajowych jak również mamy nadzieję porozmawiać o zwiększeniu naszego udziału w strukturach europejskich. Będzie szampan, dużo ładnych gołębi i sympatyczna koleżeńska atmosfera. Rezerwujcie sobie czas już dziś!! Do zobczenia :)

VI Europejska Wystawa gołębi Gdański wysokolotny Gdańsk-2016

W dniach 10-11 XI. 2016 roku w nowoczesnej hali Centrum Wystawienniczo-Kongresowe AMBEREXPO w Gdańsku-Letnicy przy ul. Żaglowej 11 (koło stadionu „PGE ARENA GDAŃSK odbyła się VI Europejska Wystawa Gołębi Rasy Gdański Wysokolotny , która została zorganizowana Trójmiejski Związek Hodowców Gołębi Rasowych, Drobiu, Ptaków Ozdobnych, Królików i Drobnych Zwierząt oraz Pomorski Klub Hodowców Sokoła Gdańskiego.

 

W rasie Gdański Wysokolotny –Sokół Gdańśki występuje 37 odmian barwnych co oznacza ,że możemy postawić obok siebie 37 sztuk gołębi i każdy z nich będzie miał inną barwę lub rysunek w innej barwie . Mnogość odmian barwnych sprawia ,że jest ona bardzo atrakcyjna dla hodowców i zwiedzających zarazem jednak jest również trudna w hodowli zwłaszcza gdy chcemy wyhodować gołębie w jednolitej czystej barwie.

 

W wystawę tą zgłoszonych zostało 577 sztuk Gdańskich przez 40 hodowców z kraju i zagranicy, które prezentowały się znakomicie. Zgodnie z regulaminem rozegranych zostało kilka konkursów i przyznano kilka tytułów w poszczególnych odmianach barwnych .

 

Najważniejszy tytuł w tak licznej stawce gołębi -Tytuł Championa Europy VI Europejskiej Wystawy zdobyła Szymelka z hodowli Czesława Walczaka z ZKHGGW ze Szczecina, która oceniona została na 96 pkt.

 

Na wystawie tej najliczniej zaprezentowaną odmianą barwną były gołębie jednobarwne w kolorze białym w ilości 128 szt . Wymogiem regulaminowym było zgłoszenie minimum 9 szt. gołębi zarówno młodych jak i starych. Swoje gołębie do tego konkursu zgłosili Bogdan Miśkurka , Otto Gerald, Każmierczak Zenon, Huttman Lothar, Budzyński Jan, Dybiona Manfred, Meler Henryk, Zacharczuk Marian, Bujak Andrzej, Nerowski Łukasz oraz Carstens Horst.

 

Tytuł Mistrza Europy zdobył kolega Huttman Lothar z kolekcją ocenioną na 378 pkt. a jego gołąb został Zwycięzcą w rasie i oceniony został na 96 pkt. Dodatkowo ten biały samiec został wybrany III najładniejszym gołębiem całej wystawy.

 • I vice Mistrzem Europy w kolorze białym został kolega Meler Henryk z PKHSG z kolekcją ocenioną na 375 pkt
 • II vice Mistrzem Europy został kolega Każmierczak Zenon z ZKHGGW z kolekcją ocenioną n 374 pkt oraz najwyżej ocenionym gołębiem na 95 pkt , który dodatkowo został Wyróżniony w rasie.

 

Kolejną odmianą barwną były gołębie jednobarwne w kolorze czarnym zaprezentowane w ilości 110 szt przez następujących hodowców: Jaszke Mariusz, Steidl Roland, Olszewski Adam , Otto Gerald, Labuda Alfons,Racki Jacek, Bielawski Ryszard, Budzyński Jan, Crstens Horst oraz Pettschaft Roland.

 

Tytuł Mistrza Europy zdobył kolega Otto Gerald z kolekcją ocenioną na 380 pkt.

 • I vice Mistrzem Europy został kolega Steidl Roland z kolekcją ocenioną na 379 pkt a jego gołąb został Zwycięzcą w rasie zdobywając 96 pkt. Dodatkowo gołąb ten został wybrany jako II najładniejszy gołąb całej wystawy i był to młody samiec.
 • II vice Mistrzem Europy został kolega Budzyński Jan z kolekcją ocenioną na 378 pkt. z ZKHGGW

 

Dodatkowo tytuł Zwycięzcy w rasie przyznany został młodej samicy z hodowli Alfonsa Labudy z PKHSG

 

Kolejną grupą są gołębie w rysunku czyli jasne mazry , który to rysunek występują tylko w rasie Gdański wysokolotny. Jasne mazry zostały zaprezentowane w kolorach czerwonym , niebieskim i czarnym w ilości 62 sztuki przez następujących hodowców:Jaszke Mariusz, Truhn Peter, Olszewski Adam, Styczyński Piotr, Elze Peter, Wilamowski Andrzej, Walczak Czesław, SchotT Wilfried, Zacharczuk Marian, Bujak Andrzej, Lange Detlef,

 

Mistrzem Europy w tej odmianie został koleg Andrzej Bujak z kolekcją ocenioną na 375 pkt. z PKHSG . Dodatkowo jego samiec został Wyróżniony w rasie zdobywając 95 pkt.

 • I vice Mistrzem Europy został kolega Czesław Walczak z ZKHGGW z kolekcją ocenioną na 374 pkt. oraz Zwycięzcą w rasie samicą ocenioną na 95 pkt.
 • II vice Mistrzem Europy został kolega Andrzej Wilamowski z kolekcją ocenioną na 373 pkt. a gołąb z jego hodowli dodatkowo zdobył tytuł Wyróżnionego w rasie z ocenionego na 94 pkt.

 

Czwartą najbardziej liczną grupą na Europejskiej wystawie były gołębie jednobarwne w kolorze żółtym , które zaprezentowane zostały w ilości 59 szt. Przez następujących hodowców: Rogowski Ireneusz, Lasecki Piotr, Racki Jacek, Strzelkowski Tomasz, Zadęcki Marcin , Szczotka Edward, Formela Zygmund.

 

Mistrzem Europy w tej odmianie został Ireneusz Rogowski z ZKHGGW z kolekcją ocenioną na 376 pkt. orz Zwycięzcą w rasie ocenionym na 95 pkt.

 • I vice Mistrzem Europy został Marcin Zadęcki z ZKHGGW z kolekcją ocenioną na 373 pkt.
 • II vice Mistrzem Europy został Piotr Lasecki z ZKHGGW z kolekcją ocenioną na 373 pkt.

 

Piątą grupę zaprezentowaną w ilości stanowiły gołębie w rysunku w odmianie barwnej sroka. Gołębie te zostały zaprezentowane w kolorach czarnym , niebieskim , żółtym i czerwonym w ilości 37 sztuk. Swój dorobek hodowlany zaprezentowali : Kostack Joachim , Stenzel Tomasz, Wróbel Sławomir, Kowalczys Jan Jędrzej, Trunh Peter

 

Mistrzem Europy został kolega Sławomir Wróbel z PKHSG z kolekcją ocenioną na 378 pkt. a gołąb z jego hodowli został Zwycięzcom w rasie z oceną 95 pkt.

 • I vice Mistrzem Europy został Joachim Kostack z kolekcją ocenioną na 377 pkt.
 • II vice Mistrzem Europy Został Tomasz Stenzel z PKHSG z kolekcją ocenioną na 376 pkt.

 

Kolejną grupą gołębi były gołębie z grupy pasiatych w odmianie barwnej płowe , które zaprezentowane zostały w kolorach żółtopłowym , czerwono płowym orz niebiesko płowym w ilości 35 szt. Gołębie te zostały zaprezentowane przez następujących hodowców : Lasecki Piotr, Strzelkowski Tomasz, Zadęcki Marcin, Kowalczys Jędrzej Jan, Andrzejczak Dariusz, Stenzel Tomasz.

 

Mistrzem Europy w został Lasecki Piotr z ZKHGGW z kolekcją ocenioną na 371 pkt. a jego żółtopłowa samica oceniona została na 94 pkt.

 • I vice Mistrzem Europy został Kowalczys Jędrzej z PKHSG z kolekcją ocenioną na 369 pkt. a jego czerwono płowy samiec oceniony n 94 pkt. został Zwycięzcą w rasie.
 • II vice Mistrzem Europy został Marcin Zadęcki z ZKHGGW z kolekcją ocienioną na 366 pkt.

 

Siódmą grupą w której rozegrany został konkurs były gołębie w rysunku czyli szymle w kolorze niebieskim i czerwonym, wystawione w ilości 34 sztuk przez następujących hodowców: Bujak Andrzej, Wilamowski Andrzej , Miśkurka Bogdan, Schott Wilfried, Trunh Peter, Huttman Lothar,

 

Mistrzem Europy został kolega Czesław Walczak z ZKHGGW z kolekcją ocenioną na 374 pkt. a szymelka z tej kolekcji została Championem Europy ocenioną na 96 pkt.

 • I vice Mistrzem Europy został kolega Andrzej Wilamowski z ZKHGGW z kolekcją ocenioną na 372 pkt.
 • II vice Mistrzem Europy został kolega Andrzej Bujak z PKHSG z kolekcją ocenioną na 370 pkt. a jego szymel został dodatkowo Wyróżniony w rasie.

 

Kolejna grupa to gołębie jednobarwne w kolorze czerwonym zaprezentowane w ilości 30 szt. przez następujących hodowców: Labuda Alfons, Dischereit Klaus Diter, Rogowski Ireneusz, Formela Zygmund.

 

Mistrzem Europy został kolega Ireneusz Rogowski z ZKHGGW z kolekcją ocenioną na 374 pkt.

 • I vice Mistrzem Europy został Formela Zygmund z PKHSG z kolekcją ocenioną na 372 pkt.
 • II vice Mistrzem Europy został Labuda Alfons z PKHSG z kolekcją ocenioną na 370 pkt. a dodatkowo jego czerwony samiec został Zwycięzcą w rasie.

 

Dziewiątą grupą gołębi w , której rozegrany został konkurs były gdańskie w rysunku w odmianie barwnej Tiger w kolorach żółty, czerwony i czarny. W grupie tej swoje gołębie w ilości 24 sztuk zaprezentowali następujący hodowcy: Marcin Zadęcki, Słąwomir Wróbel, Bartosz Słabowski, Piotr Lasecki.

 

Mistrzem Europy został Bartosz Słabowski z ZKHGGW z kolekcją ocenioną na 375 pkt.

 • I vice Mistrzem Europy został kolega Marcin Zadęcki z ZKHGGW z kolekcją ocenioną na 373 pkt.
 • II vice Mistrzem Europy został kolega Sławomir Wróbel z PKHSG z kolekcją ocenioną na 373 pkt.

 

Kolejną grupą były gołębie w rysunku w odmianie ciemny mazer zaprezentowane w ilości 15 sztuk przez następujących hodowców: Marchau Lutz, Kostack Joachim, Andrzejczk Dariusz.

 

Mistrzem Europy w tej grupie został kolega Marchau Lutz z kolekcją ocenioną na 375 pkt. a dodatkowo jego samiec z oceną 95 pkt. został Zwycięzcą w rasie co zdecydowało również o zdobyciu tytułu Mistrzowskiego.

 • I vice Mistrzem Europy został kolega Dariusz Andrzejczak z ZKHGGW z kolekcją ocenioną również na 375 pkt.
 • II vice Mistrzem Europy został kolega Joachim Kostack z kolekcją ocenioną na 374 pkt.

 

Jedenastą i ostatnią grupą , w której rozegrany został konkurs były gdańskie w rysunku odmiana barwna szek w kolorch czerwonym i czarnym.Gołębie te w ilości 15 sztuk zaprezentowane zostały przez następujących hodowców: Szulikowski Jacek, Łuksz Nerowski, Elze Peter.

 

Mistrzem Europy został kolega Elze Peter z kolekcją ocenioną na 373 pkt a jego samiec został Wyróżniony w rasie i oceniony n 95 pkt.

 • I vice Mistrzem Europy został kolega Łukasz Nerowski z PKHSG z kolekcją ocenioną na 371 pkt
 • II vice Mistrzem Europy został kolega Jacek Szulikowski z ZKHGGW z kolekcją ocenioną na 370 pkt.

 

Ponadto swój dorobek hodowlany zaprezentowali koledzy Ryszard Bielawski w kolorze niebieskim z PKHSG a jego najwyżej oceniony gołąb zdobył 95 pkt i został Wyróżniony w Rasie, kolega Jacek Szulikowski z ZKHGGW zaprezentował czerwone i żółte bunty z których najwyżej oceniony zdobył 95 pkt,

 

W klasie otwartej natomiast Arlekiny zaprezentował kolega Sławomir Wróbel z PKHSG

 

Pond to rozegrany został konkurs o miano najlepszego Klubu Europejskiego Hodowców Gdańskich Wysokolotnych wg następujących kryteriów.

 • Champion Europy 7 pkt.
 • Mistrz Europy 10 pkt.
 • I vice Mistrz Europy 5 pkt.
 • II vice Mistrz Europy 3 pkt.

 

I tak bezsprzecznie I miejsce zajął Zachodniopomorski Klub Hodowców Gołębi Gdańskich Wysokolotnych ze Szczecina zdobywając 100 pkt

II miejsce zajęły Zjednoczone Kluby Niemieckie zdobywając 53 pkt i dosłownie o włos wyprzedzając PKHSG

III miejsce zajął Pomorski Klub Hodowców Sokoła Gdańskiego , który zdobył 52 pkt.

 

Resumując na VI Europejskiej wystawie zaprezentowano 13 odmian barwnych w różnych kolorach dzięki czemu mogliśmy podziwiać 24 rodzaje gdańskich w niepowtarzalnych barwach z 37 występujących we wzorcu .Jednak aby być precyzyjnym na wystawie wystąpiły dwa kolory srok , które nie występują we wzorcu a mianowicie sroki w kolorze żółtym i czerwonym nad których rejestracją należałoby się zastanowić.

 

Niepokojący jest tylko jeden fakt ,że niestety w dalszym ciągu Gdańskie w trudnych odmianach barwnych są prezentowane w małej ilości a i ocena sędziowska nie zachęca do ich dalszej hodowli pomimo ,że niektóre z gołębi trudnych odmian nie odbiegają już pokrojem od gołębi jednobarwnych czy jasnych mazrów i Szymli , których w hodowlach jest najwięcej. Obawiam się ,że niektóre odmiany barwne , które już dziś są w opozycji do gołębi jednobarwnych znikną całkowicie co jest przykre zwłaszcza w czasach gdy walczymy o to by zachować ginące rasy.

 

Bez wątpienia jednak było to wielkie święto hodowców a koledzy z Zachodu byli pod ogromnym wrażeniem wystawy zorganizowanej w Gdańsku. W tym miejscu chciałbym bardzo podziękować głównie Andrzejowi Bujakowi , Ryszardowi Bielawskiemu , Tomkowi Strzelkowskiemu którzy wzięli na swoje barki w mojej ocenie cały trud zorganizowania tej wystawy oraz Alfonsowi Labudzie ,który ich wspierał swoją obecnością oraz wszystkim osobom , które im pomagały Łukaszowi , Zbyszkowi i wielu innym , którzy zajmowali się przyjęciem i opieką nad gołębiami , wprowadzali wyniki do katalogu i czuwali nad prawidłowym przebiegiem wystawy.

 

Marcin Zadęcki

 

Strony

Subscribe to Zachodniopomorski Klub Hodowców Gdański Wysokolotny RSS
FacebookTab