Gdański Wysokolotny na Krajowa Wystawa Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza-Kielce 2015

W dniach 24 - 25. 01. 2015 roku w halach Targowych w Kielcach , odbyła się po raz kolejny Krajowa Wystawa Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza zorganizowana przez Polski Związek Hodowców Gołębi Rasowych i Drobnego Inwentarza przy udziale Targów Kielce. Trzeba zaznaczyć ,że tym razem była to rekordowa wystawa ponieważ zaprezentowanych zostało ponad 6500 eksponatów z czego 5500 stanowiły gołębie. Blisko 500 hodowców, w tym również zagranicznych, wystawiło 5500 gołębi , 600 szt. drobiu a także 140 królików. Najliczniej prezentowaną rasą gołębi był Niemiecki wystawowy (247 sztuki) , druga w kolejności był King ( 233 sztuk) , trzecią Karier ( 195 sztuk )a czwartą co  bardzo nas cieszy Gdański Wysokolotny w ilości 170 sztuk.

Mistrzostwo Polski i I kolekcję zdobył Marcin Zadęcki z ZKHGGW ocenioną na 379 pkt. I wicemistrzem Polski został Kolega Tomasz Stenzel z Klubu Sokoła Gdańskiego z II kolekcją ocenioną na 375 pkt. II wicemistrzem Polski został Ryszard Bielawski z Klubu Sokoła Gdańskiego z III kolekcją ocenioną na 375 pkt. W tak licznej stawce zwycięzcą w rasie został gdański w kolorze czerwonym  oceniony na 96 pkt. z hodowli Marcina Zadęckiego  a 4 gołębie zostały wyróżnione w rasie. Były to :  Ciemny Mazer z hodowli Jacka Szulikowskiego z ZKHGGW 94 pkt.

Szymel z hodowli Czesława Walczaka z ZKHGGW 94 pkt.

 Żółtopłowy z hodowli Tomasza Stenzla z Klubu Sokoła Gdańskiego 94 pkt.

 Biały z hodowli Bogdana Miśkurki z ZKHGGW 95 pkt.

Warto dodać ,że zaprezentowana stawka gołębi była na wysokim poziomie i widoczny jest progres w rozwoju tej rasy w Polsce. Tradycyjnie jak co roku ocena sędziów wzbudziła wiele emocji a gołębie były ocenione surowo i najczęściej najwięcej punktów  bo nawet po 3 traciły za ogony. Tak surowa ocena byłą jednak w duchu szkolenia , które zostało przeprowadzone jesienią 2014 roku w Warszawie. Kolejnym owocem tego szkolenia był brak oceny dla odmian kolorystycznych nie występujących we wzorcu min. Arlekiny i Sroki biało ogoniaste - co cieszy.

Wśród wszystkich gołębi liczba ocen była na następującym poziomie:

96 pkt .-1 szt.

95 pkt -6 szt.

94 pkt -12 szt.

93 pkt - 50 szt.

Hodowcy gdańskich zaprezentowali następujące odmiany barwne: Biały 21 sztuk zaprezentowane prze następujących hodowców: Bogdan Miśkurka , Polewacz Andrzej, Szulikowski Jacek , Kowalczys Jan. Wśród gołębi białych było kilka gołębi naprawdę ładnych było niestety też kilka sztuk o słabym pokroju i takie gołębie powinny być wyeliminowane z hodowli. Najwyżej ocenione gołąbie uzyskały  95 pkt. ( 2 szt) i pochodziły z hodowli Bogdana Miśkurki i Jana Kowalczysa  Dodatkowo biały z hodowli Bogdana Miśkurki  został również Wyróżniony w Rasie.

 Żółty 7 sztuk zaprezentowane prze następujących hodowców Andrzej Polewacz i Marcin Zadęcki . Były to gołębie bardzo ładne w kolorze i budowie na ładnych głowach trzeba jednak popracować jeszcze nad strukturami upierzenia. Najwyżej ocenionym gołębiem był żółty 94 pkt. z hodowli Marcina Zadęckiego.

 Czerwony sztuk 9 sztuk zaprezentowane prze następujących hodowców Labuda Alfons , Andrzej Polewacz oraz Marcin Zadęcki. Były to gołębie bardzo ładne . Najwyżej ocenionym gołębiem był czerwony z hodowli Marcina Zadęckiego , który uzyskał jako jedyny w stawce 96 pkt. i został Zwycięzcą w rasie.

 Kolejnym najwyżej ocenionym gołębiem w kolorze czerwonym była również samica z  hodowli Marcina Zadęckiego 95 pkt.

 Czarny 36 sztuk zaprezentowane prze następujących hodowców: Bogdan Miśkurka, Szulikowski Jacek, Piór Eugeniusz, Kowalczys Jan, Marcin Zadęcki, Bielawski Ryszard i Labuda Alfons . Były to gołębie  , ładne w kolorze ale trochę przykrótkie w głowach i korpusie. Najwyżej ocenionym gołębiem był czarny( 95 pkt.) z hodowli Ryszarda Bielawskiego.

 Jasny mazer 17 sztuk zaprezentowane prze następujących hodowców: Czesław Walczak , Bujak Andrzej , Kowalczys Jan i Labuda Alfons.

 Tutaj podobnie jak w białych były gołębie bardzo ładne w pokroju, w koronach ale były też niestety gołębie z  nieprawidłowymi rysunkami i gołębie te powinno się wyeliminować z hodowli. Najwyżej ocenionym gołębiem był jasny mazer  (94 pkt.) z hodowli Czesława Walczaka , którego gołębie wyróżniały się zdecydowanie w tej stawce

 Szymel 4 sztuki zaprezentowane przez  Czesława Walczaka.

 Wszystkie zaprezentowane szymle były wysokiej klasy a szczególnej urody był szymel oceniony na 94 punkty , który dodatkowo został Wyróżniony w rasie.

Ciemny mazer 10 sztuk zaprezentowane prze następujących hodowców: Szulikowski Jacek i Andrzeja Bujaka. Były to gołębie bardzo ładne w rysunku i budowie. Najwyżej ocenionym gołębiem ( 94 pkt. ) był ciemny mazer z hodowli Jacka Szulikowskiego , który dodatkowo był Wyróżniony w Rasie. Obiektywnie trzeba stwierdzić ,że zdecydowanie lepszy materiał zaprezentował kolega Jacek Szulikowski.

 Sroka 25 sztuk zaprezentowane prze następujących hodowców: Bujak Andrzej , Kowalczys Jan , Kowalczys Jędrzej , Wróbel Sławomir i Tomasz Stenzel. Najwyżej ocenioną sroką w stawce była sroka w kolorze czarnym z hodowli Tomasza Stenzla , którego gołębie w tej odmianie barwnej zdecydowanie dominowały.  Ponadto zaprezentowane były sroki niebieskie , płowe i jako pokaz biało ogoniaste. Najwięcej pracy przed hodowcami w tej odmianie zdecydowanie jest przy poprawieniu pokroju gdyż w większości zaprezentowanych gołębi ich pokrój pozostawiał wiele do życzenia.

Rot bunt 4 sztuki zaprezentowane przez Jacka Szulikowskiego. Były to gołębie wysokiej klasy w ładnym rysunku mnicha na długich głowach . Jeden z nich oceniony został na 94 pkt.

Tiger 9 sztuk zaprezentowane prze następujących hodowców: Marcin Zadęcki i  Jan Kowalczys. Tigry były w kolorze żółtym , czerwonym i czarnym . Były to gołębie w niezłym rysunku , niezłe pokrojowo należy jednak popracować nad białym dziobem w przypadku czarnych. Najwyżej ocenionym gołębiem był żółty tiger z hodowli Marcina Zadęckiego oceniony na 94 pkt .

 Niebieski 11 sztuk i 1 szt niebiesko płowa zaprezentowane prze następujących hodowców: Marcin Zadęcki i Ryszard Bielawski. Gołębie te były niezłe pokrojowo ale należy pracować nad ugruntowaniem barwy i dłuższą sylwetką i głową. Najwyżej ocenionymi gołębiami w kolorze niebieskim ( 94 pkt ) były egzekwo po 1 sztuce z hodowli wyżej wspomnianych hodowców .

 Pasiaki czyli gołębie żółto i czerwono płowe zostały zaprezentowane w ilości 9 sztuk zaprezentowane przez Tomasza Stenzala, Jędrzeja Kowalczysa oraz  Marcina Zadęckiego . W tym kolorze gdzie bardzo trudno o dobry materiał nawet w Niemczech cieszy rokroczny progres gdyż zaprezentowane gołębie miały ładne w miarę długie głowy ( już nie orzechowe) i ładny rysunek . Najlepiej świadczy o tym fakt ,że żółtopłowy z hodowli Toamsza Stenzla została oceniony na 94 pkt i dodatkowo został  Wyróżniony w rasie, czerwono płowy z hodowli Jędrzeja Kowalczysa został oceniony na 95 pkt. , oraz Czerwono płowa  samica z hodowli Marcina Zadęckiego oceniona na 94 pkt. W odmianie tej należy popracować nad strukturami upierzenia oraz jasnym dziobem.

Ponad to Sławomir Wróbel jako pokaz zaprezentował 6 szt. Arlekinów , które naturalnie nie zostały ocenione.

Wszystkim hodowcom gratulujemy oraz mamy nadzieję ,że na kolejnej krajowej wystawie , która za rok również odbędzie się w Kielcach udział weźmie jeszcze większa liczba hodowców.

Zdjęcia i opracowanie: Marcin Zadęcki

GALERIA 

FacebookTab